2014 Event Results

2015>>

Women's Artistic Gymnastics - WAG Rthythimc Gymnastics - RG Acrobatic Gymnastics - ACR
Men's Artistic Gymnastics - MAG Trampoline Gymnastics - TRP Aerobic Gymnastics - AER
Gymnastics for All - GfA    

 

         
Date Dis Competition Location Results
FEBRUARY
22    CQ Qualifier 1  Victoria Park Club, Rochhampton  TRP     DMT 
MARCH
1-2 SEQ Qualifier Tel-el-Kebir St., Mitchelton Results
9 SEQ Qualifier 1 Bayside PCYC, Lota  
9 WAG Judges Classic Gold Coast Gymnastics Club

L7     L8-10

15 Special Olympics-Regional Comptition Amain Gymnastics, Gympie Rd Lawnton  
22-23 CQ Qualifier Gladstone Gymnastics Club Results
22-23 Senior Regionals (CQ) Gladstone Gymnastics Club Results
23 Senior Regionals(FNQ/NQ) Gym Townsville Results
22-23 Senior Regionals(SEQ) Spring Hill Gymnastics Results
23 Senior Regionals (NQ/FNQ) Gym Townsville Results
22-23 Senior Regionals (SEQ) Brisbane Boys Grammar School/HPC

Results L7-9

Results 9U,10,Snr

23 Trial 1 All Saints Anglican School Results
22 CQ Qualifier 2 Victoria Park Club, Rockhampton  
22 CQ Regional Interclub Victoria Park Club, Rockhampton  
29-30 SEQ Qualifier 2 Redcliffe PCYC

Results_DMT

Results_IND

Results_TUM

29-30 SEQ Invitational Redcliffe PCYC

Results_DMT

Results_IND

Results_TUM

29 WAG Delta My Routine Rules  Delta Brisbane, Clayfield Results
APRIL
4-6 Senior State Championships & State Trial Sleeman Sports Complex-Arena Results
4-6 L6 Trial for Border Challenge Sleeman Sports Complex-Arena  Results
4-6 Senior State Championships & State Trial Sleeman Sports Complex-Arena Results
4-6 Senior State Championships Sleeman Sports Complex-Arena Results
5-6 Trial 2 - State Team Selection Splitz Gym, Robertson

Results_Individual

Results_Group

11-13   NQ Games Gymnastics Townsille Results
11-13 NQ Games Gymnastics Townsille Results
12-13 International & National Age State Hegvold Stadium, Rockhampton

Results_DMT

Results_TRP

Results_SYN

Results_TUM 

MAY
3-4 AGDA Invitational  100 Maine Tce., Deception Bay Results
 9-10 Challenge 1  Tallebudgera Leisure Centre

Results_Session1

Results_Session2

Results_Session3

Results_Session4

10-11 Gymfinity Invitational Gymfinity, Bundaberg Results
10-11 Gymfinity Invitational Gymfinity, Bundaberg Results
10-11 MYC INvitational Tel-el-Kebir St., Mitchelton

Results_Novice1-3

Results_Open1-3

Results_4-6

Results_All

18   Senior State Championships Splitz-Robertson Results
24 Special Olympics - Invitational Competition Goodna & Districts Gymnastics  
31-1 WAG Maroochy Invitational Maroochy Beach Gymnastics Results
31-1 WAG Delta My Team Rules Delta Brisbane, Clayfield Results
JUNE
7-8 Grand Prix 1 Brisbane Boys Grammar School Results
7-8   Gold Coast Invitational Gold Coast Gymnastics Club Results
7-8 Splitz Team Invitational Splitz Gym, Sumner Park  
14-15 Team Challenge Spring Hill Gymnastics Results
14-15 Macca Team Challenge Barron Valley, Cairns Results
14-15 Macca Team Challenge Barron Valley, Cairns Results
14-15 Dolphin Invitational Victoria Park Club, Rockhampton Resutls
14-15 Dolphin Invitational Victoria Park Club, Rockhampton Results
22 Challenge 1 All Saints Anglican School Results
21-22 Grand Prix 2 Snowwright Court, Beaconsfield Mackay Results
21-22 SEQ Invitational Redcliffe PCYC

Results_DMT

Results_TRP

Results_TUM

28-29 Queensland Cup University of the Sunshine Coast Results
28-1 QLD Club Championships & STC Caloundra Indoor Stadium Results
28-1 Border Challenge Caloundra Indoor Stadium Results
28-1 QLD Club Championships & STC Caloundra Indoor Stadium Results
JULY
19-20 Challenge 2 Jimboomba Basketball Stadium Results
20 Super Invitational Super Performance Centre Results
26-27 Splitz Invitational Splitz Gym, Sumner Park  
AUGUST
1-3 National Club Championships Kingborough Sports Centre Gymnastics  
2-3 Junior Regionals (SC) Maroochy Beach Gymnastics Results
2-3 Junior Regionals (FNQ) Atherton Gymnastics Club Results
2-3 Hughenden Invitational Hughenden Gymnastic Club Results
2-3   Hughenden Invitational Hughenden Gymnastic Club Results
2-3 Yeppoon Gymnastics Invitational Yeppoon Gymnastics Club Results
8-10   State Championships Ormiston College, Somerset Centre Results
9-10 SEQ Qulifier Tel-el-Kebir St., Mitchelton Results
9-10 Junior Regionals (SC) Maroochy Beach Gymnastics Results
9-10 Junior Regionals (NQ) Gym Townsville Results
9-10 MAG Junior Regionals (NQ) Gym Townsville Results
9-10 MAG Junior Regionals (FNQ) Barron Valley, Cairns Results
9-10 Junior Regionals (DD) Allstar Gymnastics Results
9-10 Junior Regionals (DD & GC) Allstar Gymnastics

Results_DD

Results_GC

16-17 Junior Regionals (BN) Spring Hill Gymnastics Results
16-17 CQ Qualifier Emerald Gymnastics Club Results
17 Junior State Championships Merrimac Primary School Results
16-17 Junior Regionals (BN & BS) Brisbane Boys Grammar School Results
23-24 Junior Regionals (GC & BS) Gold Coast Gymnastics Club Results
23-24 Junior Regionals (CQ) Gladstone Gymnastics Club Results
23-24 Junior Regionals (CQ) Gladstone Gymnastics Club Results
24 Sunshine Classic (L1-6) Sunshine Coast Gymnastics Club Results
30 CQ Qualifier Victoria Park Club, Rockhampton

Results_TRP

Results_DMT

Results_TUM

31 CQ Invitational Victoria Park Club, Rockhampton 

Results_TRP

Results_DMT

Results_TUM

SEPTEMBER  
6-7 SEQ Invitational Carindale PCYC   
6-7 Chandler Challenge High Performance Centre Results
7   Maroochy MG Invitational Maroochy Beach Gymnastics  
13-14 Delta Challenge Delta Brisbane, Clayfield Results
13-14 RG Multiples Challenge Moreton Bay College  
21 GfA Special Olympics - Invitational Competition Tel-el-Kebir St, Mitchelton   
25-29 Junior State Championships & Regional C. Sleeman Sports Complex - Arena Results
25-29 Junior State Championships & Regional C. Sleeman Sports Complex - Arena Results
30-5 Wet 'n' Wild Team Carnival Gold Coast Gymnastics Club  
OCTOBER
11-12 Gladstone Invitational Gladstone Gymnastics Club Results
11-12 Gladstone Invitational Gladstone Gymnastics Club Results
11-12 State Levels Carindale PCYC

Results TRP

Results DMT

Results TUM

Results SYN

17-19 Tropical Townsville Gym Townsville Results
17-19 Tropical Townsville Gym Townsville Results
18 Special Olympics - Invitational Competition Goodna & Districts Gymnastics   
18-19 State Club Multiples Moreton Bay College Results
18-19 ACR Qld Cup & Junior State Championships Super Performance Centre

Qld Cup Results

Jnr State Results

25-26 AGDA Invitational 100 Maine Tce., Deception Bay Results
25-26   Gymfinity Invitational Gymfinity, Bundaberg Results
25-26 Gymfinity Invitational Gymfinity, Bundaberg Results
NOVEMBER
1-2 Delta Hallowean Invitational Delta Brisbane, Clayfield Results
8-9 Tablelands X_Mas Invitational Atherton Gymnastics Club Results
8-9 Tablelands X_Mas Invitational Atherton Gymnastics Club Results
15 CQ Qualifier Victoria Park Gymnastic & Trampoline Inc  
22-23 SEQ Interclub & Qualifier Bayside PCYC